30-lecie SP 9

„Istota wspomnień polega na tym,

że nie przemijają”

/Elias Conetti/

24.04.2015 r. nasza szkoła obchodziła jubileusz 30-lecia oraz Święto swego Patrona- Dębickich Saperów. Wydarzenie to skłoniło nas do refleksji nad minionym czasem. Stało się okazją do wspomnień i podsumowań.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele Św. Jadwigi w Dębicy, w której uczestniczyła cała społeczność SP nr 9, rodzice oraz zaproszeni goście, m.in. Burmistrz Miasta Pan Mariusz Szewczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Pan Szczepan Mroczek, Podkarpacki Kurator Oświaty Pan Jacek Wojtas, dyrektorzy placówek oświatowych miasta Dębicy, radni miejscy, żołnierze byłej jednostki wojskowej, emerytowani nauczyciele oraz liczni znamienici goście. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prałat Ryszard Piasecki.

Część oficjalna jubileuszu miała miejsce w budynku szkoły. Mottem uroczystości były słowa: Radź się przeszłości, kieruj teraźniejszością, patrz w przyszłość. Zgromadzonych powitali: Pan Dyrektor Jan Rachwał oraz Pani wicedyrektor Grażyna Pondo. Dyrektor szkoły w swym wystąpieniu podkreślił m.in., iż w naszej placówce zawsze najważniejszy był i jest uczeń. Jego rozwój intelektualny, duchowy i bezpieczeństwo zarówno fizyczne jak i psychiczne. Zwrócił również uwagę na bogaty dorobek „dziewiątki”. Na zakończenie przemówienia dyrektor szkoły przywołał słowa Jana Pawła II: „ Młodość, to jest pewien wymiar człowieczeństwa, który trzeba wypełniać pracą, prawdą i miłością”.

Następnie głos zabrała emerytowana dyrektor szkoły, Pani Anna Chudzik, która przedstawiła losy SP 9 od początku jej istnienia. W dalszej części spotkania zaproszeni goście na ręce dyrektora szkoły Pana Jana Rachwała złożyli listy gratulacyjne z okazji jubileuszu 30-lecia. Wygłosili także okolicznościowe przemówienia. Zebrani na uroczystości obejrzeli prezentację multimedialną pt. 30 lat minęło przygotowaną przez Panie: Katarzynę Wójcik i Katarzynę Nylec oraz Pana Marka Kozioła. Dzięki niej można było zobaczyć początki i dzień dzisiejszy szkoły.

W dalszej części uroczystości dyrekcja szkoły wręczyła pamiątkowe statuetki osobom szczególnie zasłużonym dla „dziewiątki”. Otrzymali je: Pani Anna Chudzik, Pani Bożena Piekarska-Pazdan, Pan Ferdynand Bachurski, Pan płk Bogusław Placek, Pan Janusz Urbanik, Pan Krzysztof Urbanik, Pan Mariusz Szewczyk, Pan Szczepan Mroczek, Pan Ireneusz Kozak.
Na zakończenie spotkania został zaprezentowany bogaty program artystyczny pt. Dopóki Ziemia kręci się… Część artystyczną ( scenariusz, reżyseria, realizacja) przygotowały Panie: Grażyna Popławska-Klich, Renata Kusibab, Beata Pietraszewska. Widzowie mieli możliwość wysłuchania ciekawej narracji, wzruszających liryków, radosnych i nostalgicznych w swej treści piosenek. Obejrzeli również śmieszne scenki, a także ujmujący taniec - polonez. Wykonawcami byli uczniowie SP 9.Gościnnie wystąpiła absolwentka szkoły, Pani Klaudia Majdosz, która wykonała pieśń pt. Modlitwa Bułata Okudżawy. Natomiast uczniowie I LO w Dębicy z klasy o profilu wojskowym zaśpiewali piosenkę pt. Gdy byłem chłopcem. Operatorem dźwięku był Pan Witold Brniak. Piękna scenografia podkreśliła uroczysty nastrój jubileuszu. Przygotowały ją Panie: Danuta Mroszczyk, Bogusława Podgórnik, Zofia Firmanty, Barbara Skarbek, Dorota Giełbaga.

Na koniec wszystkim uczestnikom uroczystości wręczono wydane na tę okoliczność tomiki poezji autorstwa uczniów SP 9. Zbiorek wierszy nosił tytuł Dziewiątka piórem malowana…30 lat minęło. Wyboru wierszy dokonały Panie: Anna Hybel-Urbanik oraz Dorota Giełbaga. Opracowanie graficzne, skład: Pani Ewa Wiśniewska, Pan Marek Kozioł.

Po zakończeniu części oficjalnej uczestniczący w uroczystości udali się na spotkanie okolicznościowe.

fot. MK SP9 i K. Kipa